działka na sprzedaż

Jak znaleźć właściciela działki?

Kiedy dana działka nam się spodobała i planujemy jej zakup, niezbędną informacją, którą trzeba uzyskać jest to, kto jest jej właścicielem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, do kogo zwrócić się z propozycją kupna, ale także będziemy mogli zweryfikować stan prawny nieruchomości. Podpowiadamy więc, jak to zrobić. Zgromadziliśmy darmowe i płatne możliwości.

Kiedy ktoś chce sprzedać działkę, robi wszystko, aby dowiedziało się o tym jak najwięcej potencjalnie zainteresowanych. Jednak gdy to my chcemy kupić działkę, to odnalezienie jej właściciela nie jest niestety takie proste.

Warto wiedzieć, że dane właścicieli nieruchomości podlegają pod przepisy o ochronie danych osobowych, czyli RODO. Dlatego takie informacje nie są publicznie dostępne, a mogą uzyskać je tylko osoby, które mają w tym interes prawny. Należą do nich oczywiście ci, którzy mają zamiar kupić daną działkę, dlatego legalnie mogą znaleźć jej właściciela.

Rozeznanie w okolicy

Szczególnie w mniejszych miejscowościach lub na wsiach mieszkańcy dobrze się znają. Warto więc to wykorzystać i zrobić rozeznanie w okolicy działki, która nas interesuje. Warto odwiedzić sąsiednie domy, lokalny sklep, a nawet plebanię. Jest duża szansa na to, że znajdziemy tam informację, do kogo należy nasz upatrzony grunt i gdzie ta osoba mieszka.

Gdy znamy numer księgi wieczystej

Jeżeli znamy numer księgi wieczystej danej działki, możemy skorzystać z internetowego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wchodząc na stronę Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, możemy wpisać numer księgi wieczystej i wyświetlą nam się dane, dotyczące konkretnej nieruchomości gruntowej.

Są tam również dane osoby lub osób, do których ona należy. W rejestrze znajdziemy jednak tylko imiona i nazwiska, dlatego dane kontaktowe będziemy musieli pozyskać we własnym zakresie, np. za pośrednictwem sąsiadów czy mediów społecznościowych.

Gdy oferta sprzedaży jest udostępniona publicznie

Gdy działka jest wystawiona na sprzedaż w biurze nieruchomości, to najłatwiej jest skontaktować się z reprezentującym sprzedającego agentem i poprosić o umówienie spotkania.

Dzięki temu znalezienie danych właściciela nieruchomości i skontaktowanie się z nim będzie łatwe, a do tego darmowe.

W rejestrze gruntów

Jeśli działka nie jest wystawiona na sprzedaż ani nie znamy numeru jej księgi wieczystej, to pozostaje nam skorzystać z rejestru gruntów, prowadzony przez Wydział Geodezji i Kartografii we właściwym urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. W wypisie z rejestru gruntów znajdziemy dane osobowe właściciela działki, a także adres jego zamieszkania lub siedziby.

Wtedy możemy skontaktować się z nim listownie lub odwiedzić osobiście.

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie lub elektronicznie, a cena wypisu wynosi 140 zł za wersję online lub 150 zł za papierową.

Poszukiwania właściciela działki warto zacząć od darmowych możliwości, a dopiero w przypadku niepowodzenia skorzystać z bazy rejestru gruntów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.