mieszkanie z drogimi opłatami

Jak uniknąć zakupu mieszkania z drogimi opłatami?

Cena nieruchomości to jeden z najważniejszych elementów każdej oferty. Kupiec dysponuje zwykle ściśle określonym budżetem, który zawęża jego możliwości. Myśląc o inwestycji w mieszkanie, warto jednak brać pod uwagę również stałe koszty utrzymania lokalu. Mają one znaczenie zarówno dla rentierów, jak i osób poszukujących własnego M. Na co zwracać uwagę, by uniknąć mieszkania, które będzie drogie w utrzymaniu?

Nie tylko wiek zabudowy ma znaczenie

Nowa zabudowa wielorodzinna to budynki o wyższej jakości energetycznej, bardzo często zarządzane przez wspólnoty. Dzięki temu nawet lokal o większym metrażu w nowym bloku może być tańszy w utrzymaniu niż to samo mieszkanie w starszej zabudowie. Przeglądając oferty sprzedaży mieszkań z drugiej ręki, warto zwracać uwagę na rok powstania budynku. Im jest on starszy, tym większe ryzyko, że rachunki za ogrzewanie będą wyższe. Czynsze są często częścią polityki miasta, jednak na ich wysokość wpływa również sposób zarządzania. Od jakiegoś czasu słyszy się o podwyżkach tych opłat w mieszkaniach spółdzielczych. Jeśli zainteresuje nas taki lokal, powinniśmy poznać nie tylko aktualne dane dotyczące opłat. Warto zainteresować się też tym, jak zmieniały się one na przestrzeni ostatnich lat.

Sporo kupców, poznając mieszkanie, skupia się na jego wielkości, rozkładzie i aktualnej aranżacji. Wszystko to jest bardzo ważne, ale dla opłacalności tego rodzaju inwestycji liczą się też koszty stałe. Mieszkanie kamieniczne, choć ma swój urok i często kusi atrakcyjną lokalizacją, będzie z pewnością droższe w utrzymaniu niż lokal w nowej zabudowie. Oceniając wysokość opłat, bierzmy pod uwagę nie tylko czynsz. Liczą się też wspomniane już koszty ogrzewania, prądu czy wody. Lokalne stawki za media nie powinny się znacząco różnić między sobą w obrębie miasta czy regionu. Jednak koszty samego ogrzewana czy wydatki związane na przykład z funduszem remontowym to kwestie bardzo indywidualne.

Uważnie wybieraj zarządcę

Sposób zarządzania mieszkaniem ma ogromny wpływ na jego opłaty. Na początku tekstu wspominaliśmy o spółdzielniach, które przez rozbudowaną administrację są zmuszone podnosić koszty utrzymania lokali. Aby tego uniknąć, szukajmy mieszkań zarządzanych przez wspólnoty, które nie generują tak dużych kosztów własnych. Drogie w utrzymaniu mogą okazać się też lokale o podwyższonym standardzie oferujące mieszkańcom recepcję, dodatkową ochronę czy kryte miejsca parkingowe. Tego typu udogodnienia wpływają nie tylko na cenę ofertową nieruchomości, ale i koszty związane z jej utrzymaniem.

Mieszkania wystawiane na rynku wtórnym potrafią się od siebie różnić ceną i kosztami stałymi nawet, jeśli są podobnej wielkości. Różnice te widać oczywiście również na rynku pierwotnym, jednak są one wyraźnie mniejsze. Jeśli więc szukamy dla siebie lub pod wynajem nieruchomości z drugiej ręki, szczególnie uważnie przyjrzyjmy się opłatom stałym związanym z utrzymaniem lokalu. Będzie to bowiem miało wpływ nie tylko na nasz dzienny budżet, ale i opłacalność działalności rentierskiej, jeśli kiedyś się na nią zdecydujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.