Umowa rezerwacyjna nieruchomości
Umowa rezerwacyjna nieruchomości
Zdarza się, że pomimo znalezienia wymarzonego mieszkania, nie możemy od razu sfinalizować transakcji. Wówczas pomocnym rozwiązaniem może być podpisanie umowy rezerwacyjnej, która pozwala zarezerwować nieruchomość na określony czas. Taką umowę można podpisać, zarówno kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Umowa rezerwacyjna pozwala kupującemu zyskać czas potrzebny na przykład na zbadanie zdolności kredytowej. Na mocy takiej umowy sprzedający zobowiązuje się wycofać ofertę sprzedaży mieszkania na określony czas na rzecz osoby zainteresowanej zakupem. Umowa rezerwacyjna nie przenosi własności mieszkania – pozwala jedynie uniknąć sytuacji, że ktoś kupi je przed nami.
Nie ma przepisów regulujących umowę rezerwacyjną. Oznacza to, że może ona zostać zawarta w dowolnej formie, jednak najbezpieczniej będzie zawrzeć ją w formie pisemnej. Treść takiej umowy zależy od wspólnych ustaleń kupującego i sprzedającego, jednak zazwyczaj zawiera ona takie informacje jak data i miejsce zawarcia umowy, dane stron, opis nieruchomości – lokalizacja, metraż, okres, na jaki nieruchomość podlega rezerwacji, wysokość zaliczki lub zadatku, konsekwencje zawarcia umowy, a także niedotrzymania jej postanowień. Można również zawrzeć umowę z elementami umowy przedwstępnej, ale ta powinna już zostać podpisana u notariusza.
Czym różnią się te dwa rodzaje umowy rezerwacyjnej? Konsekwencją zawarcia zwykłej umowy rezerwacyjnej jest jedynie rezerwacja nieruchomości, co oznacza, że sprzedający czasowo wycofa ofertę sprzedaży, uniemożliwiając zakup innym klientom. Umowa taka nie zobowiązuje potencjalnego kupującego do zakupu nieruchomości. Z kolei umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej powoduje nie tylko zarezerwowanie wybranej nieruchomości, ale również zobowiązanie do zawarcia umowy przyrzeczonej. Treść takiej umowy rozszerza się o istotne elementy oraz termin zawarcia umowy przyrzeczonej, która zmierza do przeniesienia własności nieruchomości.
Decydując się na podpisanie umowy rezerwacyjnej, należy dokładnie określić czas, na jaki zostanie zawarta. Kolejna ważna kwestia to koszty związane z zawarciem umowy. W przypadku nowego mieszkania deweloper będzie prawdopodobnie oczekiwał opłaty rezerwacyjnej w ramach rekompensaty za wyłączenie mieszkania z oferty sprzedażowej. Poniesione koszty mogą podlegać zwrotowi, a zasady powinny być opisane w umowie. Należy także upewnić się, że znamy konsekwencje podpisywanej umowy, tzn. czy dotyczy ona jedynie rezerwacji mieszkania, czy zobowiązuje nas do jego zakupu. W przypadku umowy dotyczącej nowego mieszkania trzeba zwrócić uwagę, czy nieruchomość została precyzyjnie opisana, zwłaszcza jeśli inwestycja ma się dopiero rozpocząć. Zawsze należy też sprawdzić, jakie są możliwości i warunki odstąpienia od umowy. Warto wiedzieć, że chociaż na rynku pierwotnym, to deweloper przedstawia projekt umowy rezerwacyjnej, mamy prawo negocjować znajdujące się w niej warunki.
Zawarcie umowy rezerwacyjnej nie jest obowiązkowe i zależy od woli obydwu stron. Może ona jednak być korzystna, jeśli spodoba nam się mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji lub bardzo dobrej cenie, które wzbudza duże zainteresowanie potencjalnych kupujących. Jeśli nie jesteśmy od razu gotowi do zakupu, umowa rezerwacyjna pozwoli nam zyskać czas np. na zbadanie zdolności kredytowej.